فکر می‌کنید تهران چندمین شهر آلوده ایران و جهان است؟

فکر می‌کنید تهران چندمین شهر آلوده ایران و جهان است؟
سازمان بهداشت جهانی در سپتامبر 2011/شهریور 1390، گزارشی از وضعیت آلایندگی ذرات معلق را در کشورهای مختلف جهان منتشر کرد که طبق آن، ایران هشتمین کشور آلوده جهان و اهواز، آلوده‎‌ترین شهر جهان محسوب می‌شود.

ذره معلق به هر ماده‌ای غیر از آب خالص گفته می‌شود که در شرایط معمول به حالت جامد و ابعاد بزرگ‌تر از ابعاد مولکولی وجود داشته باشد. معمولا شاخص آلودگی ذرات معلق، ذرات با قطر کمتر از 10 میکرومتر (PM10) است، چراکه این ذرات به راحتی می‌توانند به سیستم تنفسی تحتانی راه یابند و باعث تشدید بیماری‌های قلبی‌ریوی، کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری‌ها، از بین رفتن بافت ریه، آسم کودکان، مرگ‌ومیر زودرس و شیوع سرطان شود. حد مجاز این ذرات براساس برآورد سازمان بهداشت جهانی، 20 میکروگرم بر مترمکعب است؛ یعنی وجود کمتر از 20میلیونیوم گرم ذره معلق در هر متر مکعب از هوا خطری برای انسان ندارد. در مقابل، فراوانی بیش از 380 میلی‌گرم بر مترمکعب ذرات معلق با ظرفیت حیاتی ریه را کاهش می‌دهد.

چند سالی هست که آلایندگی ذرات معلق با معیار جدید PM2.5 (ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرومتر که 30 برابر از قطر موی انسان کوچک‌تر است) تعیین می‌شود، چراکه این ذرات تا اعماق ریه نفوذ کرده و با رسوب در آنجا باعث تحریک ریه می‌شوند. . قرار گرفتن در معرض این ذرات منجر به اثرات کوتاه‌مدتی چون سوزش چشم، گلو، بینی و ریه، سرفه، عسطه، آبریزش بینی و تنگی نفس می‌شود و با گذشت چند هفته، علائم فوق تشدید شده و درنهایت منجر به ابتلا به آسم و یا بیماری‌های قلبی می‌شود.

برای امشاهده ادامه خبر روی لینک کلیک کنید.

(با دستگاه تصفیه هوای ساملن، به زندگی خود کیفیت  ببخشید.)مرجع خبر: http://www.khabaronline.ir/detail/272277/science/nature       تاریخ انتشار 1391/11/04


آخرین مقالات ساملن در رابطه با آلودگی هوا