روزهای خاکستری آسمان

روزهای خاکستری آسمان
هوای تهران از ابتدای فصل پاییز تا کنون سه بار در وضعیت هشدار قرار گرفت که منجر به تعطیلی مهد کودکها و مدارس پایتخت شد.این کلانشهر از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 250 روز را در شرایط وارونگی دما طی کرده است.
دکتر مسعود قاسمی رییس انجمن اتروسکلروز(تصلب شرایین) ایران هشدار داد که آلودگی هوا باعث می شود که سکته های قلبی تا 4 برابر افزایش پیدا کند و اثرات آن تا 2 هفته پس از پایان آلودگی هوا در بدن افراد باقی بماند .این یعنی اگر باران  و باد هم بیاید 2 هفته  طول می کشد آنچه در بدن ما ویران می شود امکان اصلاح و بهبود بیابد.
به گزارش فارس اورژانس تهران دیروز اعلام کرد 62 شهروند بر اثر آلودگی هوا دچار ناراحتی حاد تنفسی یا قلبی شدند و به مراکز سیار اورژانس مستقر در 5 میدان پر رفت و آمد پایتخت مراجعه و خدمات درمانی دریافت کردند.
در شرایط کنونی آلودگی هوا ذرات بسیار ریز کمتر از 2.5 میکرون به طور مستقیم از طریق تنفس وارد عمق ریه ها شده و از آن طریق به جریان خون راه می یابد؛ فعل و انفعالی که موجب افزایش انعقاد خون در رگها و تنگ شدن یا بسته شدن این مجاری می شود. به گزارش ایرنا این پزشک قلب و عروق می گوید بررسی ها نشان داده است که الودگی هوا و ذرات ریز کمتر از 2.5 میکرون قادرند با بهم زدن ثبات سیستم الکترونیکی قلب موجب بروز ضربان نابجا و خطرناک شوند و یا اختلال در ضربان قلب را افزایش دهند.
سیستم دفاعی بدن انسان قادر است ذرات ریز 2.5 میکرون به بالا و به خصوص 5 میکرون بالاتر را تا حد زیادی مهار کند اما مشکل اصلی ذرات ریز2.5 میکرون به پایین هستند که حتی ماسک های معمولی نیز از ورود آنها به بدن جلوگیری نمی کند.
دکتر مسعود قاسمی توصیه می کند مردان بالای 40 سال دارای سابقه بیماری قلبی و عروقی و همچنین زنان بالای 50 سال به محض آلودگی هوا از محیط های آلوده دوری کنند و از منازل خود خارج نشوند.

مرجع خبر: روزنامه همشهری       تاریخ انتشار 1392/10/07


آخرین مقالات ساملن در رابطه با آلودگی هوا