آلودگی هوای اهواز به بالاترین میزان رسیده است

آلودگی هوای اهواز به بالاترین میزان رسیده است
به گفته مدیرکل محیط زیست خوزستان میزان غلظت آلاینده ذرات معلق  در کلانشهر اهواز به بیش از 10 هزار میکروگرم بر متر مکعب رسیده که بالاترین میزان غلظت ثبت شده در سال جاری محسوب می شود.
به گزارش گروه محیط زیست برنا،احمدرضا لاهیجان زاده ،مدیرکل محیط زیست خوزستان گفت: به علت وزش باد شدید از صبح پنجشنبه شاهد پدیده گرد و غبار در اهواز بودیم. این شرایط تا هفته آینده به صورت پایدار ادامه دارد.
مدیرکل محیط زیست خوزستان با بیان اینکه علی رغم بارش در سال های 91_ 92 و 92 _93 در جنوب عراق و استان خوزستان، سال آبی 93_94 که از ابتدای مهرماه آغاز شده با کاهش شدید نزولات جوی همراه بوده است،گفت: همین امر منجر به کاهش شدید رطوبت خاک و مستعد شدن مجدد کانون های ریزگرد شده است. و کاهش شدید رطوبت خاک علت اصلی فعال شدن کانون های ریزگرد در اهواز است. چنین شرایطی منجر به آن خواهد شد که با وزش بادهایی با سرعت بالای 5 متر بر ثانیه، شاهد بروز پدیده گرد و غبار در منطقه باشیم. 

وی از محورهای اهواز _ ماهشهر، اهواز _ اندیمشک، اهواز _ حمیدیه به عنوان سه کانون با پتانسیل بالا برای گرد و غبار در شهرستان اهواز نام برد که به دلیل شرایط خاص ایجاد شده به کانون های اصلی تهدید گرد و غبار برای اهواز تبدیل شده اند.

مدیرکل محیط زیست خوزستان با اشاره به جلسه سه ماه قبل با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون وزیر نفت، گفت: در آن جلسه مقرر شد که طرح مقابله با کانون های گرد و غبار و بیابان زدایی استان که برای 200 هزار هکتار از اراضی منطقه به تصویب دولت رسیده بود به صورت مشترک توسط سازمان حفاظت محیط زیست، اداره کل منابع طبیعی استان و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب پیگیری و اجرا شود. وزارت نفت برای تخصیص بودجه ای معادل 12 میلیارد تومان به منظور مقابله با پدیده گرد و غبار تعهد داده است. در همین راستا و برای مهار کانون های ریزگرد داخل استان، وزارت نفت متعهد شد 12 میلیارد تومان بودجه به این امر اختصاص دهد. 


وی با تاکید بر اینکه نیاز بودجه ای منطقه ای برای مقابله با پدیده ریزگرد بسیار بیشتر از این میزان است، گفت: از این رو کلیه دستگاه های اجرایی مرتبط از جمله وزارت نفت، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، شهرداری و البته صنایع بزرگ موظف شدند نخستین اولویت کاری خود را به موضوع مهار پدیده گرد و غبار اختصاص دهند.

مرجع خبر: آلودگی هوای اهواز به بالاترین میزان رسیده است       تاریخ انتشار 1393/11/11


آخرین مقالات ساملن در رابطه با آلودگی هوا